zakony-online.cz

Norbert Ficza byl v Tunisku zatčen a odsouzen ke 14 letům vězení za čin který nespáchal. Až po intervencích slovenské vlády se po 2 letech vrátil domů.

Norbert Ficza byl v listopadu 2003 v Tunisku na dovolené, při odjezdu byl na letišti zatčen, obviněn z krádeže dvou automobilů, užití falešné kreditní karty. Tehdy mu bylo 24 let, doma měl manželku a dvouletou dcerku. Bez přitomnosti tlumočníka byl souzen a odsouzen k 14 letům vězení. Byli porušeny jeho základní občanská práva garantovaná vídeňskou úmluvou, což potvrdil i mluvčí slovenského Ministerstva zahraničí Juraj Tomaga. O zadržení nebyli slovenské úřady informovány, i když si to pan Ficza přál. Dále dle Juraja Tomaga tuniská strana slovenským orgánům odepírala osobní a písemný styk s odsouzeným.
Matka odsouzeného Alžběta Ficzová se pokoušela svého syna z vězení dostat. Několikrát jela osobně so Tunisu, aby se s ním ve vězení setkala (letenka za 13.500 Skk) aby zaplatila tuniskému advokátovi 80.000 Skk za to aby vůbec svého syna mohla ve vězení navštívit. 120.000 Skk tuniskému soudci, který slíbil že syna propustí. Samozřejmě, že nepropustil.
Norbert Ficza byl propuštěn až po 2 letech a 2 měsících, po intervenci šéfa slovenské diplomacie Eduarda Kukana. Z vězeňské místnosti, která původně fungovala asi jako stáj, kde se sprchovali pouze jednou týdně a kde v jídle často byli mravenci a švábi.
Každý rok odjedou to Tuniska na dovolenou desetitisíce českých a slovenských turistů, přinášejíce Tunisku nemalé příjmy.. To co se stalo Norbertovi Ficzovi se může stát každému z nich..

na detailech se pracuje..


Zdroje na internetu:
V Tunisku väznia neprávom občana SR
Nitrana prepustia z arabskej väznice
Syn je v arabskom väzení!
Ficza sa v tuniskej väznici učil po arabsky
rozhovor s Norbertem Ficzou (video - formát ASF)
Spravodlivosť po arabsky


Zahraniční zdroje:
Tunis dément des accusations de violation de droits envers un Slovaque
Slovakia's charge on unfair trial refuted